Racjonalne sposoby modernizacji dźwigów
Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów modernizując dźwigi? O nowych przepisach oraz pożądanych parametrach technicznych, jakie będą musiały spełniać windy po modernizacjach …
Kto odpowiada za bezpieczeństwo dźwigu?
Obowiązek zapewnienia bezpiecznej eksploatacji urządzeń dźwigowych spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Przed oddaniem dźwigu do użytkowania muszą oni zapewnić stałą konserwację urządzenia oraz coroczny przegląd techniczny Urzędu Dozoru Technicznego.
Przepisy, które to regulują mieszczą się w rozporządzeniu MGPiPS z 29 października 2003 r. (DzU nr 193 poz. 1890) oraz rozporządzeniu MG z 18 lipca 2001 r. (DzU nr 79 poz. 849).
Modernizacja dźwigu, a nowe przepisy
Modernizacje wind przeprowadzane za kilka lat będą musiały być realizowane zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie w 2017 roku. Zmiany dotyczą m.in. używanych podzespołów. W przypadku certyfikacji dźwigu przy ostatnim etapie modernizacji, winda będzie musiała być w pełni zgodna z nowymi przepisami. Dźwigi certyfikowane przed wejściem w życie nowych przepisów nie będą wymagały ponownej modernizacji.
Pożądane parametry techniczne
Zgodnie z nowymi przepisami, aby uzyskać certyfikat, windy będą musiały spełniać następujące kryteria:
- Dostępność dla wszystkich
Wielkość windy powinna być dostosowana do pełnienia swoich podstawowych funkcji, gwarantując komfort wszystkim jej użytkownikom. Kabina musi umożliwiać transport rowerów, wózków dziecięcych oraz inwalidzkich, a także gabarytów, zapewniając wygodę podczas przeprowadzki, czy remontu mieszkania. Ma to swoje odzwierciedlenie w wielkości kabiny i rodzaju drzwi. Windy będą musiały być także dostosowane do potrzeb osób starszych oraz cierpiących na klaustrofobię. - Ekonomiczne wykonanie
Oprócz ceny zakupu, która jest naturalnym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy, ważne jest, aby podzespoły, które są kluczowe do sprawnego działania windy cechowała długa żywotność. Koszty podzespołów eksploatacyjnych (elektroniczne, napędowe itp.) powinny być rozsądne, a podzespoły dostępne bez ograniczeń. Dobrze wykonana winda powinna być odporna na dewastacje oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Warto też zwrócić uwagę na zużycie energii czynnej i biernej. - Komfort użytkowania windy
Zarówno pasażerowie windy, jak i właściciel lub zarządca nieruchomości docenią niską awaryjność oraz cichą pracę dźwigu. Szybka i sprawna naprawa windy, w razie jej awarii, wpływa na poczucie bezpieczeństwa wśród pasażerów, a profesjonalna konserwacja zapewnia bezproblemowe użytkowanie windy, na co dzień. To, co widać na pierwszy rzut oka – estetyczne i nowoczesne wykonanie – ma wpływ na to, w jaki sposób będzie postrzegana cała nieruchomość.
Najczęściej popełniane błędy przy modernizacjach dźwigów
Warto uniknąć często popełnianych błędów i wybrać właściwe podzespoły do modernizacji dźwigu. Złym pomysłem jest instalacja dźwigów produkcji zagranicznej o niskiej renomie. Zawsze trzeba sprawdzić potencjalnego dostawcę: jak długo istnieje na rynku, jakie realizacje ma na swoim koncie i czy ma własne zaplecze techniczne. Dobry kontrahent pomoże ustalić właściwy zakres modernizacji i będzie służył swoim doświadczeniem, by pomyślnie ją przeprowadzić. Jeśli właściciel nieruchomości lub jej zarządca chce zastosować system odzysku energii musi pamiętać, że sprawdza się on tylko w budynkach o bardzo dużym natężeniu ruchu oraz w dźwigach o znacznym udźwigu.