Jak optycznie powiększyć kabinę windy?
Wielkość kabiny windy uzależniona jest od wymiaru miejsca, w którym dana winda ma powstać – szyb windowy. Mała winda osobowa ma wymiary ok. 1×1,3m. Taka zamknięta przestrzeń wcale nie musi przytłaczać swoją nudą, szarością i monotonią. Przy modernizacji istniejącego już dźwigu osobowego, jak i planowaniu wystroju windy do nowego budownictwa, możemy zastosować kilka drobnych trików dobrze znanych projektantom wnętrz. Oprócz innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, zwiększających powierzchnię kabiny, sprawdzą się niektóre metody stosowane w aranżacji małych pomieszczeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak optycznie powiększyć kabinę windy, czytaj dalej.
Winda wcale nie musi przytłaczać swoją nudą, monotonią i szarością.
Na każdą z tych cech znajdziemy rozwiązanie!
Kolorystyka ścian, a efekty optyczne
PANELE MALOWANE PROSZKOWO
Małą kabinę optycznie powiększymy za pomocą ścian w jasnych kolorach. Przeważać powinna kolorystyka neutralna. Oprócz klasycznej bieli, sprawdzą się odcienie beżu, wanilii, zielonego, jasnoniebieski, bądź nieco odważniejsze pastele. Oferujemy dowolny wybór koloru paneli w 1 lub 2 kolorach – szeroka paleta kolorów RAL. Zestawienie dwóch kontrastujących ze sobą barw ożywia i urozmaica aranżację kabiny. Dzięki pionowym i poziomym pasom w wyróżniającym się kolorze – panel dyspozycji oraz cokoły górne i dolne, przestrzeń nabiera swoistej głębi [zdjęcia powyżej].
Ponadto, gładka powierzchnia ścian malowanych proszkowo sprawia, że są one niezwykle proste w utrzymaniu czystości. Dzięki temu, ich warstwa wierzchnia jest jednolita, bez nieestetycznych odcisków czy zarysowań. Schludny wizerunek oraz ściany z efektem połysku, dodatkowo powiększą wizualnie przestrzeń, rozpraszając światło.
LAMINATY
Należy przy tym pamiętać, że wystrój windy może stanowić element charakterystyczny dla całego budynku. Większość odwiedzających korzysta z windy zaraz po wejściu do budynku, a komfortowy przejazd w estetycznym otoczeniu widocznie podnosi rangę całego obiektu. Dlatego też, czasem warto jest pokusić się o coś bardziej „ekstrawaganckiego”, np. drewniane ściany, granitowa podłoga czy logo instytucji na suficie itp.To tylko kilka z oferowanych rozwiązań…
Jeżeli zależy nam na efekcie wizualnym, powinniśmy zastanowić się nad odejściem od tradycyjnej blachy nierdzewnej, na rzecz laminatu. Laminat to materiał imitujący płyty marmurowe bądź drewno, który służy do wykończenia wnętrza kabiny.W praktyce, winda wykończona tym tworzywem prezentuje się bardzo estetycznie i nowocześnie, a jej wnętrze nabiera swoistego charakteru. Wszystkie zabiegi mają na celu poprawę komfortu użytkowania oraz wprowadzenie do pomieszczenia kameralnej atmosfery.
Rozwiązaniem pośrednim jest wyłożenie ścian kabiny do połowy wytrzymałą blachą nierdzewną, a drugiej połowy – dekoracyjnym laminatem (laminat w jasnym odcieniu będzie lepiej odbijał światło). Zachowamy wtedy przyjazny klimat wnętrza, nie tracąc na jego funkcjonalności. Dodatkowo, poziome linie, powstałe na skutek wprowadzenia sąsiadujących ze sobą różnych faktur i kolorów, optycznie pogłębią kabinę windy. Efekt głębi będzie jeszcze silniejszy, gdy zamontujemy lustro na tylnej ścianie [zdjęcie poniżej].\
STALE NIERDZEWNE
Stal nierdzewna jest materiałem łatwym w czyszczeniu, trwałym, zawsze eleganckim i higienicznym. Najlepszy efekt odbijania światła, tzw. efekt lustrzany osiągniemy, pokrywając wnętrze windy stalą nierdzewną lustrzaną. Elementem wykonanym z tego rodzaju materiału może być np. podłużny panel dyspozycji bądź sufit. Jasne wnętrze z minimalistycznymi dekoracjami potęguje efekt otwartej przestrzeni.
Przy pomocy kilku trików możemy powiększyć wizualnie metraż każdej windy osobowej. „Dekor”, czyli ozdobny pas laminatu położony poprzecznie na ścianach bocznych to świetny sposób na pozbycie się monotonii i ciężkości w stalowej kabinie.
Tafla szkła bezpiecznego mocowana punktowo, tzw. mleczny sufit dodaje lekkości oraz równomiernie rozprasza światło w całym wnętrzu. Istnieje także możliwość zainstalowania w windzie podwieszanego sufitu, który podobnie jak w małych pokojach, poszerza optycznie przestrzeń.
Powiększająca moc luster
Czy w każdej windzie musi być zamontowane lustro? Odpowiedź jest prosta – nie. Jest to jednak bardzo częsty zabieg stosowany w celu optycznego powiększenia małych pomieszczeń, w tym także wind. Lustro pełni zatem funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne.
Odpowiednio usytuowana tafla lustra w kabinie pozwoli optycznie zbilansować jej proporcje. Im większe lustro, tym lepszy efekt optycznego powiększenia. W praktyce każde lustro przynosi oczekiwany rezultat – potęguje wrażenie przestrzenności, a zwłaszcza jeśli umieścimy taflę na całej powierzchni tylnej ściany (na przeciwko wejścia do kabiny), a także na jednej ze ścian bocznych. Z tych względów, winda wyposażona w lustro może być zbawienna dla ludzi cierpiących na klaustrofobię.
Skośne fazowanie lustra to drobny szczegół, który wpływa na to jak postrzegamy całokształt. Fazowanie lustra polega na jego skośnym zeszlifowaniu i wypolerowaniu brzegu tafli, dzięki czemu krawędzie ulegają złagodzeniu. Zgodnie z zasadą: im mniej ostrych krawędzi, tym lepiej, załamanie na brzegach szkła potęguje grę światła, a także dodaje elegancji i atrakcyjności całemu wnętrzu.
Wprowadzając dodatkowe pionowe lustra na ścianach bocznych, nie tylko urozmaicimy wystrój kabiny, ale i zyskamy na przestronności. Dzięki dodatkowym lustrom, doświetlimy windę oraz zrównoważymy jej proporcje. Taki rząd pionowych luster wizualnie wydłuży ściany boczne w pomieszczeniu.
Mniej znaczy więcej
Kluczem do wizualnego zwiększenia metrażu windy jest prostota i minimalizm, wzbogacona o kilka detali, nadających charakteru całemu wnętrzu. W małych pomieszczeniach nie zaleca się stosowania nadmiaru zdobień, ponieważ zbyt dużo elementów dekoracyjnych rozprasza uwagę i zmniejsza optycznie przestrzeń. Ograniczona powierzchnia w niewielkiej kabinie windy nie powinna przytłaczać użytkowników swoim przepychem i strojnością. Dlatego też, naczelna zasada zachowania umiaru sprawdza się nie tylko w życiu codziennym, ale i w aranżacji małego wnętrza.
Gra kontrastów – podłoga i ściany
WYKŁADZINA PODŁOGOWA
Rozważyć należy kolorystykę sufitu oraz podłogi: jednolity kolor zatrze granice między ścianami, ciemna podłoga natomiast skróci optycznie jasną kabinę – praktyczny trik, gdy winda musi być bardzo wąska (np. ogranicza nas niewielki szyb dźwigowy).
Jasna wykładzina kontrastuje z kolorem ścian i nadaje pomieszczeniu lekkości. Natomiast ciemna podłoga w białej kabinie optycznie skraca, a tym samym poszerza wąską przestrzeń.
KAMIEŃ PODŁOGOWY
Alternatywą dla wykładziny jest kamień podłogowy. Zastosowanie podłogi o fakturze tej samej, co w całym budynku spowoduje, że przejście z jednego pomieszczenia do drugiego będzie bardziej płynne i niepozorne. Takie zatarcie granic między windą, a resztą budynku skutecznie wzmacnia efekt otwartej przestrzeni.
Właściwe oświetlenie
Właściwe natężenie oświetlenia ma kluczowe znaczenie w kwestii postrzegania przestrzeni w kabinie. Niedostateczna ilość światła spowoduje znaczne pomniejszenie metrażu windy. Dobrze dobrane oświetlenie buduje nastrój, eksponuje walory oraz wielkość pomieszczenia. Gładka powierzchnia mocniej rozprasza promienie. Ponieważ w windzie brakuje dostępu do światła naturalnego, im więcej źródeł światła zaplanujemy, tym lepiej (szczególnie w kabinach ze stali nierdzewnej). Przy dużym natężeniu oraz wydłużonej eksploatacji, powinno zależeć nam również na niskim poborze energii.
Oświetlenie LED zapewnia wysoką wydajnością świetlną oraz ma barwę najbardziej zbliżoną do światła naturalnego (nie wywołuje ono zmęczenia oczu). Odznacza się także bardzo dobrymi parametrami technicznymi, takimi jak: długa żywotność, niski pobór energii elektrycznej oraz niewielki rozmiar. Niezaprzeczalną zaletą tego typu oświetlenia są także walory estetyczne.