Winda-Warszawa w Łodzi
Regionalne Spotkanie Zarządców Nieruchomości w Łodzi już za nami. Mieliśmy zaszczyt wystąpić w panelu „Praktyczne rozwiązania wspomagające zarządzanie nieruchomościami”. Nasi prelegenci wygłosili prezentację na temat bezpiecznego zawierania umowy na konserwację, a także modernizację windy.
Zakres pracy, a rodzaj umowy na konserwację
Wykonywanie usług konserwacyjnych odbywa się na podstawie dwustronnych umów i w zależności od zakresów prac, można wyodrębnić najczęściej występujące w tej branży.
KONSERWACJA PROSTA
obejmuje przeglądy okresowe wykonywane zgodnie z instrukcją producenta nie rzadziej niż co 30 dni oraz całodobowy nadzór techniczny (w tym pogotowie dźwigowe 24h). Natomiast usuwanie bieżących usterek i nieprawności w działaniu dźwigu, usuwanie skutków dewastacji oraz wymiany i naprawy urządzeń wraz z materiałami, a także pomiary instalacji elektrycznej i udział przy badaniach UDT, wykonywane są na oddzielne zlecenia za dodatkową odpłatą.
KONSERWACJA ROZSZERZONA
1. umowa zawarta na czas nieokreślony (z możliwością rozwiązania z okresem wypowiedzenia) obejmuje najczęściej w formie z ryczałtowanej następujące czynności:
- prace zapobiegawcze polegające na: regulacjach, smarowaniu, czyszczeniu i zabezpieczaniu przed korozją,
- usuwanie na bieżąco wszelkich usterek i nieprawidłowości w działaniu dźwigów,
- wykonywanie okresowych przeglądów technicznych,
- przygotowanie dźwigu do badań przez UDT i udział w nich,
- okresowe (raz w roku) pomiary instalacji elektrycznej, potwierdzone protokołem osoby uprawnionej,
- naprawy lub wymiany wraz z kosztami materiałów, drobnych elementów jak: przyciski, żarówki, kontakty bezpieczeństwa itp.,
- całodobowe pogotowie dźwigowe (w budynkach mieszkalnych w godzinach nocnych ograniczone tylko do uwalniania ludzi).
Natomiast naprawy średnie (czyli wymiana lin i elementów nośnych oraz innych urządzeń i ich części wymagających wymiany na skutek zużycia eksploatacyjnego) wykonywane są na oddzielne zlecenia.
Z praktyki wynika, że ta forma umów w pewien sposób „wymusza” zbieżność interesów obydwu stron umowy. Właściciel dźwigu może rozwiązać umowę (np. gdy konserwator nie spełnia jego oczekiwań), natomiast konserwator zainteresowany jest jak najdłuższym jej trwaniem i będzie dążył do możliwie długiej eksploatacji windy.
2. umowa zawarta na czas określony praktycznie bez możliwości jej rozwiązania, ponieważ skutkuje to dotkliwymi konsekwencjami – płatność za usługę do końca okresu pierwotnego, mimo zrezygnowania z usług przez klienta.
KONSERWACJA „FULL SERWIS”
obejmuje zakres jak w umowie na konserwację rozszerzoną. W grę wchodzi dodatkowo wymiana (wraz z materiałami) większości urządzeń dźwigowych oprócz kompletnych podstawowych zespołów jak: jednostka napędowa, kabina, aparatura sterowa i drzwi automatyczne.
Funkcjonują również umowy ze skrajnie zawężonym w zakresem, których wykonawca deklaruje praktycznie tylko gotowość do wykonania usługi, ponieważ za każdą wykonaną czynność wystawiana jest odrębna faktura.
KONSERWACJA PREWENCYJNA
polega na systematycznych wymianach urządzeń na podstawie kryteriów producenta zawartych w instrukcjach eksploatacyjnych poszczególnych urządzeń (na ogół nie są one znane właścicielowi dźwigu), zalecających konieczność wymiany urządzenia po wykonaniu określonej liczby cykli pracy windy.
Zapraszamy na kolejne wystąpienia naszych prelegentów
Informacje o nadchodzących wydarzeniach zamieszczane są na bieżąco na naszym profilu – Facebook
Zobacz również
Polecane artykuły
Nowy wymiar modernizacji dźwigów
Nowy wymiar modernizacji dźwigów Pojęcie „modernizacji” zostało wykreślone z Prawa...
Program „Dostępność Plus” i windy – dotacje
Program „Dostępność Plus” i windy – możliwości techniczne a montaż dźwigu. Wyciąg...
Winda, jako element wystroju budynku
Winda, jako element wystroju budynku Obecna koniunktura sprzyja firmom deweloperskim...