Winda w ścianie budynku zamiast okien
W roku 2021 zrealizowaliśmy dość ciekawe przedsięwzięcie. We współpracy z firmą SVALA Sp. z o.o. zajmującą się projektami deweloperskimi bazującymi na nadbudowach, rozbudowach, przebudowach i adaptacjach kamienic, zainstalowaliśmy dźwig w ścianie budynku. Było to nietypowe przedsięwzięcie dla każdej ze stron i wymagało wykorzystania dużej ilości niestandardowych rozwiązań.
![]() |
![]() |
Zważywszy na brak możliwości tradycyjnej dobudowy dźwigu do budynku (teren nienależący do Wspólnoty Mieszkaniowej) oraz na brak miejsca na posadowienie szybu dźwigowego wewnątrz budynku, rozpoczęto analizę możliwości montażu urządzenia w ścianie elewacyjnej. Stare budownictwo charakteryzuje się grubymi ścianami, co sprytnie wykorzystano w projekcie. Okna doświetlające klatkę schodową zastąpiono panoramicznym szybem grubości ściany budynku tj. ok 80 cm.
Całość doskonale wkomponowała się w architekturę budynku, na co uzyskano stosowne pozwolenia. Inwestycję sfinansowano ze sprzedaży nowych mieszkań w nowo nadbudowanej części budynku. Wspólnota Mieszkaniowa zyskała nowych członków, a budynek przeszedł głęboką rewitalizację.
![]() |
![]() |
Podkreślenia zasługuje fakt, że jest to typowy dźwig osobowy poruszający się z normalną prędkością 1 m/s, niewymagający obsługi i trzymania przycisków podczas jazdy. Urządzenie, w przeciwieństwie do platform windowych czy dźwigów hybrydowych poruszających się z niską prędkością, jest przeznaczone do pracy ciężkiej. Takie rozwiązanie gwarantuje wieloletnią pracę i niskie koszty eksploatacji przez kilkadziesiąt lat. Fundusz eksploatacyjny czy remontowy nie jest zatem mocno obciążony, co z perspektywy dotychczasowych mieszkańców było bardzo istotne.
![]() |
![]() |
Winda o udźwigu 300kg ma kabinę o wymiarach 65 x 60 cm na 1 osobę, choć w praktyce jej pojemność jest większa. Niektórzy się śmieją, że można zbliżyć się do sąsiadów w dosłownym tego słowa znaczeniu. Klatka jest doświetlona przez świetliki okalające drzwi do dźwigu i szyb panoramiczny. W celu optycznego powiększenia kabiny, zainstalowano przeszklenie tylnej ściany kabiny, dającej niezapomniane wrażenia z jazdy. Mimo, że zatrzymuje się na półpiętrach, stała się wybawieniem szczególnie dla starszych mieszkańców budynku.
>> Film z przejazdu windą <<
Realizację można oglądać po uprzednim otrzymaniu zgody mieszkańców przy ul. Wilczej 56 w Warszawie.
Polecane artykuły
Nowy wymiar modernizacji dźwigów
Nowy wymiar modernizacji dźwigów Pojęcie „modernizacji” zostało wykreślone z Prawa...
Program „Dostępność Plus” i windy – dotacje
Program „Dostępność Plus” i windy – możliwości techniczne a montaż dźwigu. Wyciąg...
Winda, jako element wystroju budynku
Winda, jako element wystroju budynku Obecna koniunktura sprzyja firmom deweloperskim...