Drewniana kabina w zabytkowej kamienicy
Nowoczesna winda w starym szachcie windowym kamienicy
Przywiązanie mieszkańców do budynku w którym mieszkają jest zawsze wielkie. Szczególnie jest to widoczne, jeśli jest z nim powiązana bogata historia. Wymiana windy nie jest w takim przypadku prosta. Urządzenie musi być z jednej strony nowoczesne i funkcjonalne, natomiast z drugiej powinno podkreślać zabytkowy charakter nieruchomości.
Kompromis pomiędzy funkcjonalnością, a bogatą historią budynku
Przed takim, dość skomplikowanym zadaniem stanęła nasza firma, wymieniając dźwig w kamienicy przy ul. Żurawiej 24. W efekcie wykonanych prac powstało urządzenie łączące zaawansowane technologie z rzemieślniczym zdobieniem wnętrza. Udało się wykorzystać wnękę szybu, w której przed wojną jeździła przeciwwaga (prawdopodobnie w drewnianej obudowie). Dzięki temu powstała kabina o kilkanaście centymetrów większa. Ręcznie wykonane ściany kabiny, w tym frezowane detale (lub niżej zmiana na detali a tu zdobienia), nadają jej zabytkowego charakteru. Oświetlenie nawiązuje do przedwojennych zdobień będących motywem przewodnim nieruchomości. W sąsiedniej kamienicy konserwator zabytków uznał ten kształt za szczególnie ważny i nakazał odtworzyć go we wszystkich drzwiach lokali mieszkalnych. Drzwi szybowe i kabinowe, w pełni przeszklone powiększają wizualnie klatkę schodową jak i wnętrze dźwigu nadając przy tym nowoczesności nieruchomości. Całość wykończona została ze smakiem. Dodano artystyczne akcenty w szybie które można obserwować z poziomu przystanku oraz jadąc windą.
Podkreślić należy fakt, że budynek został zaprojektowany przez Edwarda Zachariasza Ebera, następnie wybudowany w latach 1910 – 1911. W czasie Powstania Warszawskiego w budynku mieścił się oddział szpitala polowego. Jest lustrzanym odbiciem numeru 24a choć sam zamieszkał w opisywanej kamienicy z numerem 24. W historii zapisał się nie tylko jako znany architekt, ale również jako współinicjator Państwowego Funduszu Mieszkaniowego czyli pierwszej instytucji, która podjęła walkę z powojennym kryzysem mieszkaniowym.